У Римі вручено відзнаки священномученика Омеляна Ковча

У Римі вручено відзнаки священномученика Омеляна Ковча
Українська письменниця Оксана Забужко та медик-волонтер Яна Зінкевич отримали нагороду священномученика Омеляна Ковча за життєвий приклад жертовності і гуманізму та задля порозуміння між народами. Церемонія відбулася в греко-католицькому соборі Святої Софії в Римі.

Також нагороду отримали німецький філантроп Бригіта Вебер, яка останні 20 років присвячує життя допомозі українським дітям та інвалідам, американський історик Тімоті Девід Снайдер «за те, що відкриває світові правду про українську історію», та польський дипломат Ян Томбінський «за вірну працю задля утвердження демократії в Україні та Європі».


Голова УГКЦ Святослав Шевчук наголосив, що лауреати премії «будують мости між народами», як це робив священномученик Омелян Ковч.

«Через вас можна бачити Бога в дії: в екстремальних обставинах, там, де, здавалося б, немає Бога, але ви вашим словом, присутністю і служінням його виявляєте», – сказав Шевчук.

Цю відзнаку з 2010 року під патронатом Отця і Глави УГКЦ щорічно вручають за особистий життєвий приклад жертовності та гуманізму, героїчні вчинки у служінні людині та задля примирення і порозуміння між народами.

«Щоразу, коли чую слова цього листа, якого отець Омелян написав з концтабору до своєї родини, я здригаюся всередині», – сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав перед врученням цієї високої нагороди.

«Ці слова звучать наче заповіт. Він пише: тут, у концтаборі, є єдине місце поза раєм, де я хотів би бути. Дивно. Але більше, він каже: тут я бачу Бога. Ви знаєте, що бачити Бога – це вершина християнської містики. Я запитую себе, як він міг бачити Бога? Де? І даю собі відповідь: Він бачив Бога в іншій людині. Незалежно від її раси, етнічного походження, релігійного переконання. Він бачив Бога, присутнього в кожній особі, яка страждає, у кожній особі, до якої він виявляв милосердя», – зазначив Блаженніший Святослав.

Історик Тімоті Девід Снайдер виступив українською мовою і розповів, що через дослідження історії України він краще зрозумів себе.

У коментарі для Радіо Свобода науковець зазначив: «Я через Україну намагаюся зрозуміти Європу загалом, і зараз момент, коли українці кажуть, що я зробив щось добре. І це для мене велика честь. Омелян Ковч зрозумів, що завдяки іншим народам можна зрозуміти самого себе. Я намагаюся це робити через свою працю, історіографію, він це зробив відданням свого життя. Правда про українську історію, на жаль, незнана насамперед у Росії».

Письменниця Оксана Забужко згадала, що розповіді про пароха Ковча чула від свого батька і життєвий приклад священика допоміг їй зрозуміти, якою має бути людина: «служити життю всупереч тим, хто хоче його знищити».

«Ця відзнака унікальна тим, що не капіталізується (не фінансова винагорода), це чисто моральний незаплямований капітал. Відзнака, яка сприймається як аванс і з подивом: я щось робила, сумнівалася, чи варто, а виявляється, це було помічено і оцінено. Це сигнал, що дорога твоя правильна. Особливо значна роль цієї відзнаки для письменника у конфлікті між літературною та громадською діяльністю в умовах війни», – розповіла Оксана Забужко Радіо Свобода.

Відзнака священномученика Омеляна Ковча є недержавною нагородою. Її вручення здійснюється під патронатом глави Української греко-католицької церкви.

Український греко-католицький священик Омелян Ковч (1884-1944) був відомим захисником гнаних та переслідуваних незалежно від їхнього віросповідання. У роки Другої світової війни він рятував євреїв від рук гестапо, загинув у концтаборі Майданек на території Польщі. 2001 року Папа Іван Павло Другий оголосив отця Ковча блаженним священномучеником.

У соборі Святої Софії, де відбулася церемонія, є меморіальна табличка, присвячена Ковчу.

У Римі вручено відзнаки священномученика Омеляна Ковча У Римі вручено відзнаки священномученика Омеляна Ковча Reviewed by Vasyl Markovych on 1/28/2018 01:04:00 дп Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.